My 2020 reading list | lista książek, które chciałabym przeczytać w tym roku

poniedziałek, 24 lutego 2020





.
Przez ostanie dwa lata przeczytałam bardzo mało książek, tak mało, że aż wstyd przyznać ile. Tym razem nie miałam zamiaru stawiać sobie za cel konkretnej ilości książek jaką "powinnam" przeczytać. Zamiast tego zrobiłam po prostu listę książek jakie chciałabym przeczytać i część z nich kupiłam. Czy to się uda, nie wiem, ale na pewno wiem na jaką treść mam ochotę. 
Ostatnio jednym z czynników, dlaczego tak mało przeczytałam był właśnie zły wybór książek. Nie chciałam kupować nowych książek, bo na regale zalegało jeszcze kilka nieprzeczytanych pozycji. Ponieważ nie wszystkie te książki były kiedyś wybrane przeze mnie z większym przemyśleniem, a raczej pod wpływem impulsu czy mody, nie każdą czytało się chętnie. W efekcie długo męczyłam się nad jedną książką i po kolejną nie chciałam już sięgać, a tę na siłę chciałam ukończyć. Nie była to dobra taktyka. Zdecydowanie lepiej odłożyć taką książkę i wrócić do niej kiedy sami mamy na to ochotę, albo oddać w dobre ręce. 
Lubię czytać poradniki i książki popularno-naukowe, ale skupienie się tylko na nich bardzo męczy. Czasami wręcz potrzebne jest przeczytanie powieści, nawet typowo rozrywkowej, by oderwać się od rzeczywistości jak przy dobrym filmie i zachęcić do czytania.


Moja lista książek na 2020 rok jest więc różnorodna.


DLACZEGO JOGA? STAŃ ZE MNĄ NA MACIE

Autorką tej książki jest Natalia Knopek, blogerka i certyfikowana nauczycielka jogi. Swoją przygodę z jogą w domowym zaciszu zaczęłam już dość dawno temu. Nie praktykuję regularnie i nie mam tylko jakąś podstawową wiedzę o jodze. Chciałabym to w końcu zmienić. Książek o jodze jest cała masa, popularna pozycja o jodze i ajurwedzie nieco mnie odstrasza ogromem wiedzy i ilością stron. Na początek chciałam coś bardziej przystępnego i przeglądając książkę Dlaczego Joga? w księgarni upewniłam się, że ta właśnie taka będzie. W książce znajdziemy wszystkie podstawowe informacje o jodze jakie potrzebne są początkującemu, a także sporą liczbę asan z dokładnym wyjaśnieniem, jak poprawnie je wykonać. Już zaczęłam czytać tę książkę i bardzo mi się spodobała.


MIEJ UMIAR. 52 KROKI DO ŻYCIA PO SWOJEMU

To kolejna, a w zasadzie pierwsza książka tej samej autorki. Lubię książki o minimalizmie, ale też zgodnie z tą zasadą nie chwytam każdej jaka zostaje wydana, a swego czasu była ich cała masa. Przeczytała kilka tych "najważniejszych" ale miałam ochotę na kolejną. Ta książka skupia się nie tylko na minimalizmie, ale o znalezieniu równowagi, wprowadzaniu dobrych nawyków, życiu mądrze i po swojemu. Jestem bardzo ciekawa jej treści. Na pewno będzie lekka i przyjemna.


27 ŚMIERCI TOBY'EGO ODENA

To reporterska powieść Joanny Gierak-Onoszko, która przedstawia Kanadę w znacznie innym świetle. Autorka kreśli obraz tego kraju i burzy nasze wyobrażenia o nim. Do tej pory Kanadę uważałam za kraj mlekiem i miodem płynący. Bardzo chciałabym kiedyś móc zobaczyć wiele jej cudownych miejsc i bardzo mnie ona ciekawi, chętnie więc poznam też ciemniejszą historię tego kraju.


THE TALES OF BEEDLE THE BARD

Baśnie Barda Beedle'a to książka mojej ulubionej pisarki J.K. Rowling. Pozycja obowiązkowa dla fanów Harrego Pottera, zawierająca kilka baśni Barda Beedle'a wspomnianych w ostatniej części sagi. Ta jak i kolejna książka gościły na regale już dość długo, kupione w momencie kiedy nie było jeszcze polskiego wydania i kiedy miałam wielki zapał by czytać po angielsku i tak uczyć się języka. Tę książkę przeczytałam na początku lutego. Idealna na ponury wieczór z kubkiem kakao w ręku.


VERY GOOD LIVES

Polski tytuł nosi nazwę "Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni". Jest to spisane przemówienie, które Rowling wygłosiła dla absolwentów Uniwersytetu Harvarda w 2008r. Zawiera rady, dla każdego kto znalazł się w przełomowym momencie życia. Powinnam była przeczytać tą cieniutką książkę już dawno i mam nadzieję zrobić to niedługo.


UNCOMMON TYPE

To kolejna kupiona przeze mnie książka w języku angielskim. Jej polski tytuł brzmi "Kolekcja nietypowych zdarzeń", a jej autorem jest jeden z moich ulubionych aktorów, Tom Hanks. Bardzo chciałam przeczytać jego książkę, zawierającą zbiór różnych opowiadań. Wydawała się dość prosta w oryginale, ale kiedy zaczęłam czytać nie szło mi zbyt dobrze i zrezygnowałam po trzech opowieściach. W dogodnym momencie chcę więc do niej wrócić.


WSZECHŚWIAT W TWOJEJ DŁONI

To kolejna książka, którą mam już dłuższy czas i której czytanie przerwałam. Książkę dostałam w prezencie na własne życzenie i bardzo chciałam ją przeczytać. Autor - Christophe Galfard, uczeń samego Stephena Hawkinga zabiera czytelnika w niezwykłą wyprawę 10 milionów lat świetlnych od Ziemi i w bardzo przystępny i dość zabawny sposób opisuje wszelkie informacje o wszechświecie. Książka jest naprawdę fajnie napisana i ciekawa, tylko akurat chwila w której ją wybrałam nie była najlepsza. Takie książki wolą czytać w pełnym skupieniu, na które nie zawsze mam możliwość sobie pozwolić, więc wrócę do niej gdy nadarzy się okazja.


GDZIE ŚPIEWAJĄ RAKI

Książka Delii Owens to z kolei powieść, jedna z bestselerowych powieści, polecana też przez aktorkę Reese Witherspoon, która założyła klub książki i którą taż bardzo lubię. Akcja książki dzieje się w miasteczku u wybrzeży Karoliny Północnej. Gdy na mokradłach zostają znalezione zwłoki mężczyzny, miejscowi zwracają przeciw "Dziewczynie z bagien". Powieść ta ma również pięknie przedstawiać przyrodę i wzruszać.


21 LEKCJI NA XXI WIEK

Ta i poniższe książki jeszcze nie zostały przeze mnie zakupione, ale również chciałabym je przeczytać. 21 lekcji na XXI wiek to bardzo popularna i kultowa pozycja izraelskiego autora Yuvan Noah Harari. Omawiane i analizowane są w niej zjawiska, które dziś definiują naszą cywilizację i wpływają na jej losy. Niektórzy twierdzą, że są w niej wszystkie podstawowe informacje pozwalające nam porozmawiać na każdy ważny obecnie temat.


SAPIENS. OD ZWIERZĄT DO BOGÓW

To pierwsza książka tego autora, przedstawiająca całościową historię człowieka, od ukrywania się w jaskiniach do podróży na księżyc i inżynierii genetycznej. 
Nie wiem czy uda mi się przeczytać obie książki Harariego, ponieważ są bardzo obszerne, tzw. cegły, ale chciałabym choćby zacząć jedną z nich.


ZABÓJCZA BIEL

To powieść kryminalna, czwarta część sagi o detektywie Cormoranie Strike'u, napisana przez J.K. Rowling pod pseudonimem Robert Galbraiht. Strike wraz z asystentką Robin prowadzi dochodzenie, by rozwikłać kolejną zagadkę kryminalną. Czytałam poprzednie części jednym tchem i chciałabym przeczytać też tą. 


Ciekawa jestem jaka jest Wasza lista książek na ten rok. A może przeczytaliście już coś godnego polecenia? Tworzycie takie listy książek do przeczytania, czy po prostu chwytacie to co wadnie w ręce?



4 komentarze

  1. Kiedyś uwielbiałam czytać i pochłaniałam mnóstwo powieści w ciągu roku, teraz w czasie studiów czytam jedynie lektury. Latem chcę dokończyć powieść w j. ang., chciałabym też spróbować swoich sił w j. hiszp. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W obcym języku zawsze ciężej się czyta. Jeśli mamy też do przeczytania masę książek potrzebnych do nauki, nie jest łatwo znaleźć czas i chęci na kolejne, ale trzymam kciuki:)

      Usuń

Latest Instagrams

© simple by marlena. Design by FCD.